Turdus Merula


Stránky jednoho karlínského kosa turdus merula
 

Náhodný kos

náhodný kosKosí galerkaKosí CD

kosí CD Stáhněte si kosí CD

Kontakt

K odeslání emailu použijte formulář Psaní pro kosa.

Registrace

Pro registraci použijte registrační formulář.

RSS

Kosí RSS kanál

Odkazy

Úroda květáků se blíží

9. března 2009
V tomhle podivě uplakaném počasí má člověk pocit, že všechno stojí za starou bačkoru. Takže se těším na jaro a říkám si, že to bude zase všechno skvělé – ještě že už se pomalu blíží!

A jak si tak představuji, jak se koupu v jarním sluníčku a koukám na ten pěkně rozkvétající se svět, začne mi z ničeho nic pocukávat levé a pak i pravé oko. A pak si vzpomenu na paní doktorku na očním, jak mi říká: „To je ale pěknej květák!“ nebo „Jarní úroda, co!“. A hned na to si vybavím, jak mi nějakou svorkou roztáhne víčka kolem oka tak, aby jedno odkrvila a pak se nade mnou sklání se skalpelem a do toho odkrveného víčka dělá malý řez. To není horor, tohle je prostě normální chirurgický zákrok při odstraňování ječného (nebo vlčího) zrna.

Bude to už tak osm let, co mi pravidelně na jaře vykvete – a nejednou, kolikrát sklízím i několikrát za sezonu - takže už vím jak na něj a k žádnému řezání už nikdy nedošlo – a doufám že už nedojde. Zaháním ho nějakou úplně normální mastičkou z lékárny.

Ječné zrno je vlastně ucpaná žlázka očního víčka, pod kterou se vytvoří absces. Někdy to odejde tak nějak samo, třeba v noci, když zahradník spí, ale někdy to prostě praskne a hnis vyteče. Neděste se, vyteče dovnitř a ví o tom jen jeho majitel. Někdy je to ale trochu napínavější:

Hráli jsme v hospodě U vystřeleného oka a mně se zrovna urodil moc pěknej „květák“ na spodním víčku pravého oka. Bylo to zrovna takové hodně bolavé ječné zrno a já věděl, že každou chvilku už musí prasknout. A taky že jo. Hraji na kytaru, zpívám, do levého oka mi stýká pot, takže jen tak mžourám, pravé oko mě bolí a tak nějak v něm cuká a v tu chvíli to přišlo. Byla to opravdu vydařená úroda a hnis nějak protekl až do krku a já nemohl jen tak z ničeho nic přestat hrát a zpívat ... musel jsem to prostě během zpívání spolykat ... bylo to docela hořké ...

Takže se už opravdu těším na jaro, to bude všechno určitě lepší!

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Všechny články