Turdus Merula


Stránky jednoho karlínského kosa turdus merula
 

Náhodný kos

náhodný kosKosí galerkaKosí CD

kosí CD Stáhněte si kosí CD

Kontakt

K odeslání emailu použijte formulář Psaní pro kosa.

Registrace

Pro registraci použijte registrační formulář.

RSS

Kosí RSS kanál

Odkazy

Tudrus Merula ... Cože?


Turdus merula znamená latinsky kos černý. Dočetl jsem se to před lety (2007?) v knížce Naši pěvci, když jsem hledal, už ani nevím proč, jak se latinsky řekne straka obecná. Tak se mi latinský název kosa černého zalíbil, že jsem ho použil pro název stránek a pak jako pseudonym.

V knížce Naši pěvci je psáno: "Kosa černého zná téměř každý. Svým zjevem a melodickým zpěvem oživuje i centra největších velkoměst. U nás proces poměšťování, tzv. synantropizace, proběhl již v druhé polovině minulého století (19. století, pozn. tm) a vysvětlujeme ho tím, že kosi našli ve městech lepší životní podmínky, především dostupnější potravu a mírnější klima. S tím souvisejí i další jevy: usedlý život městských kosů ...".

Usedlejší život ve městě, kde je dostupnější potrava (zejména duševní) a mírnější klima, to sedí. Ovšem že bych svým zjevem a melodickým zpěvem oživoval centra největších velkoměst a znal mě téměř každý, to nesedí. To nevadí!

Na hlavním obrázku je část Negrelliho viaduktu, což je taková brána do Karlína. Obrázek budu po nějakém čase měnit, aby se neokoukal ... no to by byla hrůza!

Jo a straka obecná se latinsky řekne Pica pica.
Emailem mi přišlo, že straka obecná středoevropská se latinsky řekne Pica pica pica.