Turdus Merula


Stránky jednoho karlínského kosa turdus merula
 

Náhodný kos

náhodný kosKosí galerkaKosí CD

kosí CD Stáhněte si kosí CD

Kontakt

K odeslání emailu použijte formulář Psaní pro kosa.

Registrace

Pro registraci použijte registrační formulář.

RSS

Kosí RSS kanál

Odkazy

Kompozice pro šest lékařů, pacienta a operační sál

30. května 2011
Sound Of NoiseV neděli (29.5.) večer jsem si zašel do kina Atlas na film Zvuk hluku (Sound Of Noise). Původně jsem neměl v plánu jít do kina, ale po přečtení anotace - "Policista Amadeus ... trpí silným odporem k hudbě ... Nyní se dostává na stopu skupinky hudebních teroristů ... Podaří se mu překazit kompozici pro šest lékařů, pacienta a operační sál ..." - jsem vyrazil s nastraženýma ušima.

Šestice hudebních "teroristů" mi byla velice sympatická. Zahráli skladbu ve čtyřech větách a pro každou si vybrali jiný vyjadřující prostředek: operační sál s pacientem, banku, těžkou techniku a rozvod vysokého napětí.

První věta: Nejpropracovanější část skladby. Je to právě ta kompozice pro šest lékařů, pacienta a operační sál. Pro mne jedna z nějvtipnější částí filmu.
Druhá věta: Ve westernech to bývá při přepadení banky nějak takhle: "Tohle je přepadení - ruce vzhůru - nedělejte blbosti a nikomu se nic nestane - jste naše rukojmí." Přepadení banky v podání hudebních "teroristů": "Tohle je koncert - nikomu nechceme ublížit - jste našimi posluchači."
Třetí věta: Těžká technika je těžkopádná. Tahle část je hodně dekadentní a líbila se mi nejméně, ovšem ne pro dekadenci samotnou, prostě kvůli rámusu.
Čtvrtá věta: Víc než hudba mne zaujala vizuální stránka (což byl asi účel), když se hráči pohybovali po drátech vysokého napětí jako po notové osnově - nebo spíš jako po hmatníku nějakáho nástroje.

Závěrečnou skladbu "složil" policista Amadeus (Amadeus nenávidí hudbu a trpí hudebním "hluchem"). Jako instrument použil celé město - rozehrál ho přerušováním elektrického proudu.

Musím říci, že i Amadeus mi byl hodně sympatický. Tedy ne že bych hudbu nenáviděl, ale hudební smog, kterej se line ze všemožných repráčků v obchodech, restauracích i ve veřejných prostorech, mi vadí čím dál víc. Často se vyhýbám i místům, kde je nějaká veřejná produkce. Ale nedá se tomu moc dobře vyhnout. Jediná "obrana" je apatie ... nebo hluchota.

Jestli se nebojíte impresionismu a minimalismu v hudbě, tak si na Zvuk hluku určitě zajděte, nebudete litovat. K filmu vyšel i soundtrack a k mání je třeba na Audio3.cz.

Všiml jsem si na ČSFD, že ve filmu hraje herečka a hudebnice Sanna Persson. To je divné - říkal jsem si - vždyť Sanna Persson je postava z filmu. Je to tak, Sanna Persson hrála Sannu Persson.

Hudebníky / bubeníky z filmu možná znáte jako partičku Six drummers.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Všechny články