Turdus Merula


Stránky jednoho karlínského kosa turdus merula
 

Náhodný kos

náhodný kosKosí galerkaKosí CD

kosí CD Stáhněte si kosí CD

Kontakt

K odeslání emailu použijte formulář Psaní pro kosa.

Registrace

Pro registraci použijte registrační formulář.

RSS

Kosí RSS kanál

Odkazy

Bratranci Veverkové - Jethro Tull tribute band

25. dubna 2011
V úterý 19.4. hráli v pražském klubu Vagon Bratranci Veverkové skladby mé oblíbené kapely Jethro Tull. Nevíte-li kdo byl Jethro Tull nebo Bratranci Veverkové, čtěte dále, prozradím pointu vtipného názvu, ostatní mohou kliďánko přeskočit na další odstavec. Pan Jethro Tull vynalezl začátkem 18. století secí stroj – inspirací mu k tomu byla varhanní mechanika a varhanní pedál (to se na Wikipedii nedočtete). Možná už tušíte pointu vtipného názvu "revivalové" kapely. Bratranci Veverkové vynalezli v 19. století ruchadlo – vynález, který velice zjednodušil orání. Dobrý ne? Tato záměna jmen agrárních vynálezců mi přijde opravdu vtipná.

Veverkové hráli písničky z desek Stand Up (1969), Benefit (1970), Aqualung (1971), Living In The Past (1972), Heavy Horses (1978) a epos Thick As A Brick, ze kterého jsem se posadil na zadek – obrazně – a málem jsem si cvrknul do kalhot - skutečně. Chtělo se mi na záchod a já si řekl, že to vydržím do konce. To jsem ovšem netušil, že zahrají bezmála dvacet minut z původních čtyřiačtyřiceti. Musím se přiznat, že jsem to do konce nevydržel a tak jsem si závěrečné "BRICK" zakřičel u mušle (Thick As A Brick končí právě těmito slovy a to poslední nechává Ian Anderson zakřičet publikum). Abych ještě trochu objasnil předcházející řádky: Thick As A Brick je deska z roku 1972, která obsahuje jednu skladbu, rozdělenou na dvě části po 22 minutách. Skladba je rozdělená proto, že v té době se ještě lisovaly gramofonové desky a ty mají, kdyby to někdo nevěděl, dvě strany. Skladba je tomu samozřejmě přizpůsobená. Mile mě překvapila písnička Living In The Past, což je nádherné dílo v 5/4 taktu. Nehudebník to asi neocení, ale hudebník by měl, protože jde o nejednoduchý rytmus, který si jen tak z prstu nevycucáte (proto s ním muzikanti moc nepracují). Skvělé The Cry You A Song (Benefit) znělo opravdu jako z desky. Jethro Tull měli vždycky dobrého bubeníka a Veverkové to moc dobře vědí, takže si taky jednoho pořídili ... a dobře udělali (doufám, že to není zakládající člen – to by bylo "fopá"). Nemohl jsem si nevšimnout hodně angažovaného člena kapely, který hrál andersonovu akustickou kytaru, potřebnou elektrickou kytaru, potřebné klávesy (Thick As A Brick) a třeba i tamburínu. Klobouk dolů.

Koncert se mi hodně líbil a jistě se vypravím na nějaký další. Bratranci Veverkové teď prý budou hrát ve Vagonu každý měsíc, tak si udělejte pěkný večer a osvěžte se nevšední hudbou (i když nepůvodní) – je jí čím dál méně.

Kdybyste si chtěli poslechnout originál, tak mistr Ian Anderson se svou povedenou partičkou a smyčcovým kvartetem bude hrát 2.6. na hradě Helfštýn nebo 3.6. v pražském Kongresovém centru. Já si nenechám ujít pražský koncert.

Zrovna včera mi přišel email s odkazem na obrázky z koncertu ve Vagonu.

Veverky na Youtube:
Wondring Aloud - Bratranci Veverkove (JethroTull tribute band)
Sweet Hymn 43 - Bratranci Veverkove (JethroTull tribute band)

A jeden originál:
Jethro Tull - Cross Eyed Mary (Live-HQ)

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Všechny články