Turdus Merula


Stránky jednoho karlínského kosa turdus merula
 

Florentina

24. února 2012
Florentina21.2.2012 v 9:58 se narodila sestře Báře a Tomášovi holčička Florentina ... a svět je zase o něco krásnější. Jen připomínám, že 2.6.2009 se jim narodil chlapeček Vincent.

Sudičky ti jistě předpověděly samé smělé sudby (v patnácti se píchneš do prstu ...; budeš mít zdravé zuby - tedy až na čtyřku, pětku, šestku a sedmičku vpravo dole a na čtyřku, pětku a šestku vlevo nahoře; všichni tě budou mít rádi, hlavně zubaři ... atd.). A já ti přeji, člověče, z celého srdce, aby tě nikdo moc nesral ... zubaři obzvlášť.
James Krüss napsal v roce 1961 knížku Florentina (u nás vyšla v roce 1967). Florentině je jedenáct let a ... (cituji z knížky) "je nejhubenější a nejmrštnější děvčátko, jaké v našem velkoměstě běhá. A v takovém městě s miliónem lidí to už něco znamená. I ten nejhladovější lidožrout by při pohledu na Florentinu pravděpodobně ztratil chuť, jak je hubená. Nemyslete si však, prosím, že Florentina má krkavčí rodiče a že nedostává nic jíst. O tom nemůže být ani řeč. Florentina docela snadno může spořádat sedm chlebíčků se šunkou, jablko, dva banány a kus mandlového dortu. A nejenže to může, ona to také dělá." A dále se taky dočteme: "Florentina často píše básně. Její sebrané spisy jsou naškrábány křížem krážem na velikém archu balicího papíru, který, mnohokrát přeložený, schovává pod starou matrací na půdě."

V Písničce tázací se ptá:
"Pročpak nemám nikdy klid,
nikdy klid?
Pročpak nejsem jiná?
Cožpak mohu jiná být,
jiná být,
když jsem Florentina?"


A v Písni o Florentině a konci světa píše:
"Florentina, ta snad přímo nosem cítí,
kde se katastrofa sejde s nehodou.
Když vodovod praskne, šikmá věž se zřítí,
bouchne prachárna, či začne krupobití,
Florentina jde vždy kolem náhodou.
...
Kdyby celý svět nám hrál co nejsmutněji,
má i Florentina takhle smutně hrát,
když se její pusa, tváře, oči smějí,
nohy ani chvíli postát neumějí,
když se jí chce stále světem tancovat?"